Opis szlaków turystycznych na Górę Chełmiec

Szlaki – Jak dostać się na szczyt Góry Chełmiec


Na Chełmiec (851 m n.p.m.) możemy dojść:

 • szlakiem żółtym – wychodząc z Wałbrzycha (Biały Kamień ok. 1h 45 min / ok. 4 km),
 • szlakiem niebieskim – wychodząc ze Szczawna Zdroju (ok. 2h 20 min.),
 • szlakiem zielonym - wychodzącym z Boguszowa Gorce (ok. 1h 30 min.) bądź z Lubomina (ok. 1h 45min.).

Na szczyt Góry Chełmiec możemy wjechać też rowerem:

 • trasa rowerowa niebieska – długości ok. 16 km, rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulic Andersa i Ratuszowej w Wałbrzychu, (dzielnica Biały Kamień).

Wszystkie drogi na Chełmiec to doskonałe szlaki rekreacyjne, dostępne nawet dla początkujących turystów. Na szczycie można wypocząć oraz zobaczyć ciekawe widoki z zabytkowej wieży na Chełmcu.

Wieża widokowa na Chełmcu czynna jest w soboty i niedziele, dni wolne oraz długie weekendy od 1 maja do końca października, od godziny 9.00 do zachodu słońca.

Wstęp na wieżę wynosi:

 • 4 zł – dla osób dorosłych,
 • 2 zł – dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz grup zorganizowane powyżej 10 osób.

Jak dojść na szczyt Góry Chełmiec - opis szlaków turystycznych,
(najedź kursorem, żeby powiększyć)

ECRAORGPL - Mapka ze szlakami wokół Góry Chełmiec

ECRAORGPL - Mapka ze szlakami wokół Góry Chełmiec


ECRAORGPL - logo szlaku turystycznego

Szlak żółty – na szczyt Chełmca wyruszamy z Wałbrzycha z dzielnicy Biały Kamień z ulicy Piasta. Mijamy budynek Leśnictwa Biały Kamień i leśny szlaban. Idziemy szeroką leśną drogą. Przechodzimy wiaduktem kolejowym prowadzącym nad zdemontowaną linią kolejową łącząca kiedyś Wałbrzych Szczawienko i Boguszów-Gorce. Dalej dochodzimy do Przełęczy Rosochatka, gdzie na chwile spotykamy się ze szlakiem zielonym, który też prowadzi na Górę Chełmiec. My decydując się na dalszą wędrówkę szlakiem żółtym pokonujemy bardziej strome podejścia niż te które spotkamy idąc szlakiem zielonym. Czas wejścia na Chełmiec szlakiem żółtym to około 1 godzina i 45 minut.

 

ECRAORGPL - logo szlaku turystycznego

Szlak niebieski – Wychodzimy ze Szczawna-Zdroju, mijamy dzielnicę Wałbrzycha – Konradów. Dochodząc do zbocza Chełmca szlak niebieski łączy się z trasą rowerową i wspólnie idą przez pewien czas szeroką szutrową drogą. W pewnym momencie szlak odbija od drogi rowerowej stromo w prawo aby ponownie się z nią połączyć po 120 metrach przewyższenia. Po pewnym czasie szlak niebieski odbija od trasy rowerowej stromo w lewo i doprowadza nas, aż na szczyt Chełmca. Te dwa strome podejścia możemy ominąć poprzez pozostanie na trasie rowerowej która wiedzie nas na szczyt idąc w koło góry. Czas dojścia na szczyt niebieskim szlakiem to 2 godziny i 20 minut.

Szlak niebieski prowadzący na Górę Chełmiec to fragment Europejskiego Szlaku Długodystansowego E3, pokonujący na terenie Gór Wałbrzyskich odcinek: Czarny Bór – Chełmiec - Szczawno-Zdrój – Stary Zdrój – Wałbrzych – Ptasia Góra (590 m n.p.m.) - Klasztorzysko (631 m n.p.m.) - Zagórze Śląskie – zamek Grodno.

 

ECRAORGPL - logo szlaku turystycznego

Szlak zielony – na wycieczkę wyruszamy z Boguszowa-Gorc. Z tej miejscowości zielony szlak prowadzi na początku ulicami miasteczka, następnie wychodzi poza miasto, gdzie zaczyna się Droga Krzyżowa poświęcona górnictwu. Szlakiem dochodzimy do Przełęczy Rosochatka – ten odcinek szlaku jest bardzo łatwy i przyjemny, cały czas idzie się szeroką drogą gruntową. Na przełęczy szlak zielony spotyka się ze szlakiem żółtym który odbija w prawo i też prowadzi na Górę Chełmiec. My dalej idziemy szlakiem zielonym, (jest to szlak dłuższy ale za to łagodniejszy od żółtego). Po około 1 godzinie i 30 minutach docieramy szlakiem żółtym na szczyt Chełmca.

Podczas wejścia na Chełmiec, towarzyszy nam umieszczonych przy drodze 14 kamiennych tablic stacji Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego.
Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego to:

 • HANIEBNY WYROK – Pamięci Górników Kopalni Barytu
 • BRZEMIE KRZYŻA – Pamięci Górników Kopalni Uranu
 • PIERWSZY UPADEK – Pamięci Górników KWK „Wałbrzych”
 • MIŁOSC MATKI – Pamięci Górników KWK „Victoria”
 • POMOC SZYMONA – Pamięci Górników KWK „Julia”
 • CHUSTA WERONIKI – Pamięci Górników Noworudzkich Kopalń Węgla Kamiennego
 • DRUGI UPADEK – Pamięci Górników Kopalń Rud Metali
 • KOBIECE ŁZY – Pamięci Skalników Kopalń Kamieni i Minerałów
 • TRZECI UPADEK – Pamięci Górników Kopalń Francji
 • ZDARTE SZATY – Pamięci Górników Kopalń Belgii
 • BOLESNE GWOŹDZIE – Pamięci Górników Kopalń Niemiec
 • TAJEMNICA ŚMIERCI – Pamięci Górników Kopalń Kresów Wschodnich
 • MARTWE CIAŁO – Pamięci Górników Zesłańców
 • GRÓB W SKALE – Pamięci Wszystkich Ofiar Górnictwa

 

Jak wjechać rowerem na szczyt Chełmca - opis trasy rowerowej:

ECRAORGPL - Mapka ze szlakami rowerowymi wokół Góry Chełmiec
ECRAORGPL - logo rowerowego szlaku turystycznego

Trasa rowerowa niebieska – o długości 16 km, jest nietrudna technicznie, jednak bardzo wymagająca kondycyjnie. Wiedzie w 90 procentach nawierzchnią szutrową, a w dziesięciu procentach asfaltem. Składa się z dwóch głównych elementów: wyczerpującego, ośmiokilometrowego podjazdu na szczyt Góry Chełmiec, oraz zjazdu z tego szczytu. Trasa poprowadzona jest szeroką szutrową drogą leśną wokół góry.

Trasa rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulic Andersa i Ratuszowej. Mijamy obiekt OSiR, skręcamy w prawo ulicą Piasta i po ok. 1 km mijamy budynek Leśnictwa Biały Kamień i leśny szlaban. Dalej jedziemy asfaltem, który po ok. 1 km zmienia się w szeroką szutrową drogę leśną, która prowadzi nas na sam szczyt.

Rozpoczynając zjazd musimy wrócić się do rozejścia szlaków niebieskiego i zielonego, skręcamy w lewo i zjeżdżamy, aż do Rosochatki. Następnie zjeżdżamy przez las do drogi, na której rozpoczyna się pętla. Pozostałe dwa kilometry do końca trasy pokrywają się.

Uwaga! Należy zachować ostrożność i odpowiednią prędkość podczas zjazdu, ponieważ luźna nawierzchnia szutrowa powoduje uślizgi.

 


Data:
niedziela, 07 marca 2021 r.

Imieniny:
Tomasza, Pawła, Pauli

ECRAORGPL - Wieża
ECRA - Nasi partnerzy WEB-Strony.pl KFK Wałbrzych GOPR