Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej na Górze Chełmiec.

O Chełmcu – wiadomości o górze


(najedź kursorem, żeby powiększyć)

ECRAORGPL - Góra Chełmiec w 1910 roku

ECRAORGPL - Góra Chełmiec w 1910 roku

Góra Chełmiec to drugi co do wysokości, (851 m n.p.m.) szczyt Gór Wałbrzyskich. Góruje ponad Kotliną Wałbrzyską, między Wałbrzychem, Szczawnem Zdrój, a Boguszowem. Według dawnych pomiarów miał wysokość 869 m n.p.m. i był uznany za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, przez co zaliczony został do Korony Gór Polski. Wyższa od rzeczywistej, o 18 metrów, wysokość Chełmca wynikała stąd, że punkt triangulacyjny pomiaru wysokości umieszczono na wieży widokowej, przez co góra „zrobiła się wyższa”. Po korekcie okazało się, że góra Borowa jest o 3 metry wyższa od Chełmca i ma szczyt na wysokości 854 m n.p.m.

Zbudowany z porfirów masyw swój kształt zawdzięcza wulkanicznej przeszłości. Chełmiec nazwę swą wziął od charakterystycznego kształtu przypominającego hełm, (patrząc od strony północnej). Góra Chełmiec jest doskonałym punktem widokowym na Sudety, zwłaszcza Sudety Środkowe.

W latach 80. XIX wieku na szczyt poprowadzono dwie drogi gruntowe, wycinając las na jednym zboczu oraz wierzchołku, celem udostępnienia góry ruchowi turystycznemu. W 1888 r. zbudowano kamienną wieżę widokową o wysokości 19,80 m, (do dziś istniejącą i udostępnioną do zwiedzania). W latach 20. i 30. XX wieku odbywały się rajdy samochodowe na trasie Boguszów – szczyt Chełmca. Po wojnie wieża stała opuszczona i niszczała. Właścicielem obiektu był Orbis, który w 1947 roku przekazał ją do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.


(najedź kursorem, żeby powiększyć)

ECRAORGPL - Drewniana tablica pamiątkowa na ścianie wieży widokowej

ECRAORGPL - Drewniana tablica pamiątkowa na ścianie wieży widokowej

10 sierpnia 1947 r na szczycie oddano do użytku wyremontowaną wieżę widokową w której zorganizowano schronisko „Na Chełmcu” im. dr. Orłowicza. W otwarciu schroniska brał osobiście udział dr Mieczysław Orłowicz – nestor turystyki polskiej i honorowy członek PTTK. Dodać trzeba, że było to kameralne miejsce - przenocować mogło maksymalnie 10 osób. W schronisku nie było wody, prądu oraz linii telefonicznej. W 1950 roku (inne źródła podają 1953 r.) schronisko „Na Chełmcu” zostało zamknięte.

W 1973 r. założono tam Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m, (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 r. w wieży i na maszcie ulokowana była wielka stacja zagłuszająca fale Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne.


Obok wieży widokowej znajduje się 48-metrowy krzyż wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. Nocą jest oświetlany dużymi reflektorami. Poświęcenie krzyża – pomnika odbyło się 23 września 2000 r. przez biskupa Tadeusza Rybaka. Budowa krzyża wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na ochronę środowiska, zniszczenie naturalnego piękna góry oraz wysokich kosztów i braku racjonalnego uzasadnienia dla tego projektu.

(najedź kursorem, żeby powiększyć)

ECRAORGPL - Góra Chełmiec o zmierzchu

ECRAORGPL - Góra Chełmiec o zmierzchu

Wszystkie budowle Chełmca, a zwłaszcza wieża RTV, są widoczne z kilkudziesięciu kilometrów przy dobrej pogodzie.Data:
niedziela, 07 marca 2021 r.

Imieniny:
Tomasza, Pawła, Pauli

ECRAORGPL - Wieża
ECRA - Nasi partnerzy WEB-Strony.pl KFK Wałbrzych GOPR