Historia Europejskiego Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej na Górze Chełmiec - strona 2

ECRA – Historia ruchu krótkofalarskiego na górze Chełmiec - 2 strona


W roku 1996 krótkofalowcy powołali stowarzyszenie Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej góra Chełmiec. W 1997 roku "ECRA" zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń w sądzie wojewódzkim w Wałbrzychu z siedzibą w Świdnicy. Do wymienionej wcześniej grupy krótkofalowców dołączyli nowi koledzy: Janusz Szymański – SP6BBS, Dariusz Cisek – SP6EMT, Artur Owczarek – SP6QKO, Marcin Rozmus – SQ6RR, Henryk Pacha – SP6ARR SK. W 1998 roku podpisaliśmy akt notarialny z Urzędem Szczawna-Zdroju na gospodarowanie na górze Chełmiec. Zleciliśmy wykonanie ekspertyz budowlanych i orzeczeń o przydatności obiektu dla celów turystycznych. Zleciliśmy wykonanie dokumentacji technicznej i wystąpiliśmy o pozwolenie na budowę. Uzyskując potrzebne dokumenty przystąpiliśmy do kolejnego remontu. Tak naprawdę musieliśmy wyburzyć cały środek wieży, rozbierając wszystkie stropy oraz dachy, klatkę schodową i jedną ze ścian. 1 czerwca 2003 wieża widokowa została udostępniona turystom. W tym dniu została oficjalnie otwarta i poświęcona przez księdza prałata Juliana Żyrałko. Od tego momentu wieża jest czynna w soboty i niedziele, dni wolne oraz długie weekendy od 1 maja do końca października. W następnych latach prowadziliśmy remonty pomieszczeń mających na wieży służyć krótkofalowcom. Wyremontowaliśmy pokój radiowy, pokój przemienników, trzy sypialnie oraz pokój gospodarza obiektu.

Powstanie też plac zabaw dla dzieci. Na placu między wieżą widokową, a stacją telewizyjną powstanie pole doświadczalne dla krótkofalowców chcących prowadzić łączności przez księżyc czy meteoryty. Będzie zamontowana antena paraboliczna o średnicy 3,5 metra. Na wieży zamontowane są przemienniki dla łączności krótkofalowej tak pracujących, emisja FM jak i PACKET RADIO. *

Na górze Chełmiec pracował też pierwszy w Polsce jak i pierwszy po tej stronie Odry przemiennik telewizji amatorskiej odbierany na częstotliwości 434,250 Mhz. Emisje programów amatorskich można było oglądać na obszarze około 50 kilometrów. Przemiennik ten obecnie jest nieczynny, natomiast trwają prace zmierzające do wznowienia emisji, ale juz w postaci cyfrowej.

Podczas pracy wspomnianego przemiennika o stronę medialną dbał w tym czasie nasz kolega Henryk Pacha, były redaktor telewizji wrocławskiej. Niestety, Heniu zmarł w 2011 roku.

Więcej szczegółowych informacji na temat góry Chełmiec i działalności krótkofalowców na tej górze, można przeczytać w opracowaniu Pana Tomasza Rzeczyckiego.

Pobierz:

  Historia góry Chełmiec od roku 1945 do 2004 (PDF)


ECRAORGPL - Chełmiec o zmierzchu

Data:
niedziela, 07 marca 2021 r.

Imieniny:
Tomasza, Pawła, Pauli

ECRAORGPL - Wieża
ECRA - Nasi partnerzy WEB-Strony.pl KFK Wałbrzych GOPR